تکنولوژیست جراحی اتاق عمل دانشگاه تهران

www.stor-tums.blogfa.com

کوسه جانداری که ماندگار است!!!!

کوسه جانداری که ماندگار است!!!!

اولین تفاوت واضح بین کوسه و دیگر موجودات نبود بافت استخوانی در بدن کوسه است.کوسه ها اسکلت غضروفی دارند و این بافت 6 تا 8 درصد وزن این حیوان را به خود اختصاص می دهد.این در حالی است که این مقدار در بستانداران در حدود 1% است.به عبارت دیگر کوسه 1000 بار بیشتر از بستانداران هم اندازه خود غضروف دارد. کوسه به نسبت دیگر آبزیان عمر بیشتری می کندو با سیستم ایمنی منحصر به فردی که دارد تنها جانداری است که به سرطان مبتلا نمی شود.نتایج تحقیقات نشان می دهد غضروف کوسه و متابولیسم و عملکرد آن در بدن کوسه است که چنین تفاوت هایی را ایجاد می کند و می توان از آن برای بهبود بیماری استفاده کرد.

بهبود آرتریت و بیماری های روماتیسمی ,خشکی و درد مفاصل ,برخی بیمار های بوستی, بدخیمی ها, برخی بیماری های چشم و بیماری های التهابی مانند آسم تنها تعدادی از مزایای استفاده از غضروف کوسه هستند که تا به حال شناخته شده است.

بررسی های اخیر نشان می دهد که غضروف کوسه در کاهش عوارض بیماری هایی نظیر آرتروز اثرات رضایت بخشی از خود برجای می گذارد هم چنین کندروئیتین موجود در غضروف کوسه می تواند که به ترمیم مفاصل آسیب دیده بیماران و کاهش دردهای مفصلی کمک کند. خاصیت کاهندگی قند خون برای افراد دیابتی مبتلا به آرتریت روماتوئید از دیگر مزایای آن محسوب می شود.

کوسه ها سرطان نمی گیرند!

شاید شما نیز شنیده باشید که تنها جانداری که سرطان نمی گیرد کوسه است.تحقیقات بسیاری که برای کشف این رمز انجام شده است در نهایت نشان داده اند که این آبزی غضروفی به دلیل داشتن موادی که مانع از فرایند آنژیوژنز در بدن آن می شود به سرطان مبتلا نمی شود. غضروف کوسه در بدن انسان نیز رشد سلول های سرطانی را کند می کند از این رو این ماده به عنوان یک عامل برای مهار رشد سلول های سرطانی مطرح است.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۹ بهمن۱۳۸۹ساعت 14:37 PM  توسط  گروه دانشجویان اتاق عمل  |