تکنولوژیست جراحی اتاق عمل دانشگاه تهران

www.stor-tums.blogfa.com

تاثیر مواد مخدر و مشروبات الکلی در سلامت و روابط جنسی

تاثیر مواد مخدر و مشروبات الکلی در سلامت و روابط جنسی

 

مواد مخدرو مشروبات الکلی از سه جنبه عمده می توانند در زندگی جنسی افراد تاثیر بگذارند. یکی از دید روانی، دیگری از نظر جسمانی، و در نهایت از دید رفتاری و ارتباطی. در این مقاله در مورد اثرات مصرف این مواد بر روی روان صحبت می کنیم.

 

تاثیر کوتاه و دراز مدتی که مصرف الکل و مواد مخدر بر روی عملکرد جنسی زن و مرد دارد به چه صورت است؟

 

مصرف الکل و مواد مخدراز نظر روانی میتواند در کوتاه مدت به علت برداشتن مهارهای فکری و روحی به فرد احساس اعتماد به نفس بدهد و در نتیجه فرد دچار این تصور کاذب بشود که بر اثر مصرف این مواد میل جنسی اش افزایش پیدا کرده. در صورتی که در دراز مدت در واقع نه تنها باعث کم شدن میل جنسی می شود بلکه ممکن است به آن مشروب الکلی و یا ماده مخدر هم وابسته شود و مشکلات مضاعف ببار بیاید.

 

انواع مشروبات الکلی و چگونگی اندازه گیری آن: بطور کلی هر چقدر درصد مقدار الکل یا اتانول در یک مشروب بیشتر باشد یعنی آن مشروب قوی تر است. در کشورهایی که مشروبات الکلی بطور استاندارد تولید می شود این درصد بر روی بسته یا شیشه آن مشروب الکلی نوشته می شود و فرد می داند چه مقدار الکل دارد وارد بدنش می کند. خطر خوردن مشروب هایی که بطور قاچاق وارد می شوند و یا خانگی هستند و نمی شود هیچ کنترلی رویشان داشت ممکن است بیشتر باشد.

 

بطور استاندارد مشروبات الکلی را با واحد و یا یونیت اندازه گیری می کنند مثلا در انگلستان هر 10 میلی لیتر و یا 8 گرم الکل خالص یک واحد و یا یونیت حساب می شود. یک لیوان آبجوخوری حاوی آبجوی 5 درصد نزدیک 4 چهار واحد الکل دارد و یا یک گیلاس بزرگ شراب حاوی دو تا سه واحد الکل می باشد. 25 سی سی ویسکی یا مشروباتی که 40% الکل دارند معادل یک واحد می باشد (25 سی سی حدود یک دهم لیوان) است.

 

ودکا و عرق، غلظت الکل بسیار بالاتری دارند و مقادیر خیلی کمی از آن می تواند بعضی افراد را مست کند. . بطور کلی در جوامع غربی، اگر خانمی در یک نشست بیش از 4 تا 6 واحد و آقایی بیش از 6 تا 8 واحد الکل بخورد یعنی زیاده روی کرده و اگر این مساله ادامه پیدا بکند سوء مصرف الکل تلقی می شود.

 

مقدار الکلی که بدن فرد می تواند تحمل کند تا پیش از اینکه به اصطلاح عملکردش مختل بشود و یا به اصطلاح مست بشود از هر فردی به فرد دیگر تفاوت می کند و بستگی به شدت و ضعف مشروب الکلی دارد که خورد است و همینطور قدرت بدنش در تجزیه ماده الکلی. به همین نسبت مصرف مشروبات الکلی می تواند از نظر جنسی بر روی افراد مختلف تاثیرات متفاوتی بگذارد .

 

چه مقدار الکل مفید و چه مقدار آن مضر است، شنیده ام مقدار کمی از آن برای ارتقا عملکرد جنسی مفید است؟

 

مقدار معینی در علم روانپزشکی برای این منظور در نظر گرفته نشده و این مقدار در افراد مختلف متفاوت است. زمانی که استفاده از مواد مخدر و یا مشروبات الکلی حالت سوء مصرف پیدا میکنند میتوانند بر روی عملکرد جنسی و میل جنسی افراد اثرات بسیار مخربی بر جای بگذارند.   جهت ارتقا میل جنسی و توانایی جنسی روش های سالم تری وجود دارد که خطرات مصرف این مواد را هم ندارند و هر فرد با توجه به شرایط خودش میتواند از آنها بهره بگیرد.

 

 

پاسخ به سوال های زیر می تواند کمک کند که بدانید در کجای طیف قرار دارید:

 

- هیچ وقتی بوده که فکر کنید من دیگر باید خوردن مشروبم را کم کنم یا کنترل کنم؟

- کسی از اطرافیانتان تا بحال نوشیدن مشروب شما را زیر سئوال برده؟

- هیچ وقت از نوشیدنتان احساس گناه کرده اید؟

- هیچ وقت صبح مشروب خورده اید که روزتان را بهتر شروع کنید و یا سردرد دیشبتان را برطرف کنید؟

 

اگر حتی به دو سئوال از سئوالهای بالا پاسخ مثبت دادید یعنی باید یک فکر جدی برای مصرف الکلتان بکنید.

 

مدتی است که برای طولانی تر شدن رابطه جنسی ام از قرصهای ترامادول و مشابه آن استفاده می کنم آیا اینها ضرری ایجاد می کنند؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.

 

ترامادول ابتدا به عنوان یک مسکن به بازار آمد اما متاسفانه توسط افراد برای مقاصد دیگری استفاده شد مثلا در زمانی که افراد احساس کمبود اعتماد به نفس در برقراری ارتباط جنسی می کردند. به مرور اگر فرد به این دارو عادت کند بخصوص فرم تزریقی آن بشدت به آن وابسته می شود و دیگر بدون مصرف این دارو عملکرد روزمره هم نمیتواند داشته باشد. بنابراین افراد باید مراقب اینگونه به ظاهر درمانهای سریع باشند.

 

در کوتاه مدت قرص هایی که ماده مخدر دارند ممکن است در کوتاه مدت باعث طولانی تر شدن زمان انزال بشوند (یعنی برای چند بار) بدلیل اینکه واکنش بدن را به طور کلی کند می کنند و حس لامسه را تضعیف می کنند بنابراین تحریک کمتری دریافت می کنید و دیرتر به انزال می رسید اما من تضمین می کنم که بعد از یک مدت خیلی کوتاه نه تنها انزال زودرس شما مداوا نمی شود بلکه به احتمال قوی مشکل نعوظ هم پیدا خواهید کرد.

 

22 سال است که تریاک و وافور میکشم و میل جنسی ام را از دست داده ام. توانایی جنسی دارم اما میل شروع رابطه جنسی را ندارم. آیا راهی برای درمان این مسئله بجز ترک کردن هست؟

 

یک دلیل مشکلی که شما دارید این است که مصرف تریاک بدلیل اینکه خاصیت مهارکنندگی بر روی مغز دارد در نهایت باعث کاهش میل جنسی هم می شود و در حالی که به کشیدن تریاک ادامه می دهید بسیار دشوار است که میل جنسی تان را بدست بیاورید. از جنبه دیگر، اشخاصی که تریاک مصرف می کنند معمولا سطح انرژی بدنشان کم تر است که این می تواند باعث احساس رخوت در شما بشود و اینکه تمایلی برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشید چون به هرحال رابطه جنسی رابطه جسمی است و نیاز به انرژی دارد.

 

اگر نمی خواهید مصرف مواد مخدر را ترک کنید می توانید از مواد نگهدارنده که مخدرهایی هستند با عارضه جانبی کمتر مانند متادون وبوپرنورفین (در داخل ایران) استفاده کنید. بخصوص بوپرنورفین که اثر مهارکنندگی کمتری بر روی مغز دارد میتواند در مواردی اینچنین مفید تر باشد. این مواد را می توانید در ایران از کلینیک هایی به نام کلینیک درمان نگهدارنده دریافت کنید که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند و بصورت دولتی و خصوصی وجود دارند.

 

در چند ماهه اخیر حتی این داروها در داخل ایران تولید می شود و در سراسر کشور قریب به 400 کلینیک مشغول به کار هستند. در خارج از کشور می توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند. در ضمن مصرف مواد تحریک کننده از جمله شیشه، کوکائین، آمفتامین، ریتالین و قرص های اکس هم اثر مثبت پایایی ندارند و در مجموع تمامی این مواد با توانایی جنسی و در دراز مدت با میل جنسی در تضاد هستند.

در مردان مشروبات الکلی علاوه بر نقشی که بر روان فرد دارد، می تواند عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی بر روی عملکرد جنسی آنها هم داشته باشد. از نظر روانی که هفته پیش گفتیم با برداشتن مهارها و دلشوره ها و در مجموع با کم کردن سطح خودآگاهی، فرد احساس اعتماد به نفس موقت می کند و از نظر جسمی هم چون الکل حواس فرد را تضعیف می کند ممکن است برای چند بار اول مثلا زمان طولانی تری به رابطه جنسی اش ادامه بدهد و دیرتر به انزال برسد.

 

اما در مورد اینکه اثر دراز مدت این استفاده به چه صورت است تمیم از کابل سوال کرده بود که: آیا مصرف الکل پیش از سکس رابطه جنسی را طولانی تر می کند یا خیر؟ آیا این درمان انزال زودرس است؟

 

باید بگویم که نه تنها مصرف الکل درمانی برای انزال زودرس نیست بلکه واقعیت این است که اگر الکل مصرف کنید بخصوص اگر بصورت مزمن و خارج از قائده این کار را انجام بدهید اولا به مصرف کردن مشروب الکلی برای داشتن رابطه جنسی شرطی میشوید، دوما دچار اختلال انزال زودرس می شوید یعنی اگر در گذشته می توانستید با تمرین و به سادگی زمان انزالتان را کنترل کنید حالا دیگر تحت تاثیر الکل این توانایی را هم نخواهید داشت و همچنین اگر این کار بصورت مزمن دربیاید با مشکل نعوظ هم روبرو می شوید.

 

حتی اگر در موقع برقراری رابطه جنسی الکل نخورده باشید باز هم اثر تخریبی مصرف الکل در گذشته میتواند باعث پدید آمدن مشکل نعوظ بشود. در ضمن در افرادی که بطور مرتب مشروبات الکلی مصرف می کنند ممکن است بر اثر آن به بیماری هایی دچار شوند که بر روی عملکرد جنسی شان بطور ثانویه تاثیر منفی بگذارد، از جمله فشار خون بالا یا ناراحتی های قلبی. همچنین مصرف الکل به مقدار زیاد و در دراز مدت بر روی کیفیت اسپرم ها و قدرت باروری مردها هم اثر منفی دارد.

 

 

ب. ن. پرسیده، شما در برنامه در مورد اثرات منفی الکل صحبت کردید اما من شنیدم که اگر فردی در حد قابل قبول الکل مصرف کند عمر طولانی تری خواهد داشت و از سلامتی بهتری هم برخوردار خواهد بود. در این مورد چه نظری دارید؟ اما کسانی که مشروب میخورند و احساس بدی هم ندارند چه؟ فکر می کنید یک بار مشروب خوردن در هفته مشکلی ایجاد می کند؟

 

پژوهشهایی حاکی بر نفع نوشیدن مشروبات الکلی با دفعات و مقدار کنترل شده در دست هست. مثلا شمایی که هفته ای یکبار نوشیدنی الکلی مصرف می کنید و اگر الکل نباشد در آن روز خاص در هفته دچار اضطراب و بی قراری نمی شوید این نشان می دهد که زیاده روی نمی کنید و به الکل وابسته نیستید. اما اگر در همان یکباری که مشروب مصرف می کنید بیش از حد استاندارد یعنی بیش از 6 تا 8 واحد الکل مصرف بکنید یا به همان یکبار مصرف در هفته وابسته باشید یا این مصرف شما باعث نگرانی اطرافیانتان بشود در آن صورت باید مراقب مصرف الکلتان باشید.

 

در مورد عملکرد جنسی هم در بعضی آقایان تنها نصف گیلاس شراب می تواند به کل نعوظشان را از بین ببرد در حالی که برای فرد دیگر ممکن است دو گیلاس هم اثری نداشته باشد. در مورد خانمهایی که از مشروبات الکلی استفاده می کنند باید بگویم که به حدی که مصرف این مواد برای آقایان مخرب گزارش شده ، برای خانمها اینطور نبوده است.

 

پژوهش ها یافته های ضد و نقیضی در مورد استفاده خانمها از الکل مطرح کرده اند. چند ماه پیش پژوهشی دردانشگاه بیرمنگام انگلستان انجام شد که در آن نتایج 122 تحقیق را با هم مقایسه کرده بودند. پژوهشگران می خواستند ببینند چه مواردی ممکن است باعث تشدید درد هنگام دخول در خانم ها و در دوران عادت ماهانه شان بشود. تمامی نتایج حاکی از این بود که سوء مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی با این قضیه ارتباط مستقیم دارد. از طرف دیگر در بعضی خانمهایی که درد هنگام دخول دارند با نوشیدن مثلا یک گیلاس شراب رابطه کمی راحت تر برقرار می شود بخاطر اینکه مهارهای ذهنی تا حدی برداشته می شوند و عضلات شل تر از حالت عادی هستند.

 

در مجموع باید گفت که اگر مصرف الکل را مثبت دیدید مصرف هر از گاه آن در حد قابل کنترل ایرای ندارد اما نه به عنوان درمان کم شدن میل جنسی، برای اینکه اگر این کار به صورت عادت در بیاید و یا روی مقدار آن سهل انگاری شود ممکن است عوارض معکوسی داشته باشد.

 

از جمله مهمترین عوارض جانبی مصرف الکل پیش از رابطه جنسی برای خانم ها این است که فرد عادت کند که تنها با خوردن مشروب قادر به برقراری رابطه جنسی باشد. در این افراد به مرور زمان مصرف الکل محدود به زمان رابطه جنسی نمی ماند و فرد ممکن است دچار سوء مصرف الکل بشود. این مسئله شامل خانمها در دوران بارداری را هم می شود. اثر مصرف الکل روی خانمهای باردار از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما در مجموع مصرف الکل توسط خانمهای باردار ممکن است موجب سقط جنین بشود.

 

در ضمن در بین خانمهایی که الکل مصرف میکنند ممکن است فرزندشان دچارنشانگان جنین الکلی یا Fetal Alcohol Syndrome بشود. از جمله عوارض این نشانگان می توان کمی حافظه، رشد کند، عقب ماندگی ذهنی با درجات مختلف، ناراحتی های قلبی از بدو تولد و غیره را نام برد. کسی که دچار سندرم جنین الکلی است مداوا نخواهد شد و تا آخر عمر باید با این مشکلات زندگی کند.

 

در مورد استفاده از مواد مخدر باید بگویم که هر ماده ای که ماده مخدر دارد جزو این دسته قرار می گیرد. درست است که درصد وابستگی که این مواد میتوانند در فرد ایجاد کنند و اثری که روی کارکرد مغز افراد می گذارند میتواند از یک ماده به ماده دیگر و یا از یک فرد تا فرد دیگر متفاوت باشد اما در نهایت همه آنها خاصیت وابسته سازی را دارند و باید زیر نظر پزشک و برای موارد خاصی که تجویز می شوند و برای مدت خاصی که پزشک صلاح می داند مصرف شوند.

 

اولین ماده مخدر که متاسفانه بسیار هم رایج است و افراد بعضا خطرات آن را نادیده می گیرند سیگار است. یک حقیقت علمی این است که کسانی که سیگار می کشند دو برابر افراد عادی احتمال دچار شدن به اختلالات نعوظ دارند.

 

نیکوتین، ماده ای که در سیگار وجود دارد جزو مواد تنگ کننده عروق است که در نتیجه در خون رسانی به بافتهای مختلف بدن ایجاد اختلال می کند و اگر فرد در طول زمان به کشیدن سیگار ادامه دهد نیکوتین می تواند به رگها آسیب غیرقابل جبرانی وارد بیاورد. برای ایجاد نعوظ باید خون وارد آلت تناسلی بشود و وقتی رگها نتوانند خون را به آلت برسانند نعوظ کامل اتفاق نمی افتد.   پژوهشگران حدس زدند که کشیدن سیگار در دراز مدت می تواند باعث مشکل در نعوظ مردان هم بشود. چندین سال پیش در سال 1986 پژوهشگران حدس زدند که بخاطر این عوارض جانبی کشیدن سیگار علاوه بر ناراحتی های قلبی و ریوی مشکلات نعوظ هم می تواند در بین مردان ایجاد کند.

 

این فرضیه مورد تحقیق قرار گرفت و نتیجه مثبت بود، به گونه ای که حتی افرادی که دو نخ سیگارمی کشیدند در مقابل افراد غیر سیگاری سفتی آلت کم تری داشتند. بعدها در سال 2001 در طی یک مرور جامع، اثر استعمال سیگار را بر روی توانایی جنسی مردان سنجیدند. به این صورت که نتیجه تمامی تحقیقاتی که در دو دهه پیش انجام شده بود را با هم مقایسه و جمع بندی کردند و نتیجه این بود که در کسانی که مشکل نعوظ دارند سیگار کشیدن به مراتب شایع تر از افراد سالم است (40% در مقابل 28%).

 

البته باید این را هم گفت که در افرادی که کمی پا به سن هم گذاشته اند عوامل دیگری از جمله دیابت، فشارخون بالا و جراحی پروستات هم در ایجاد نعوظ مشکل دار تاثیر دارند که در یک فرد تمامی این عوامل باید در نظر گرفته شوند. افراد جوان ممکن است این مشکلات را بلافاصله تجربه نکنند اما با ادامه دادن به کشیدن سیگار مثل این می ماند که خودشان را برای ناتوانیهای و اختلالات جنسی آماده می کنند!

 

در مورد خانمها کشیدن سیگار و ربط آن با اختلالات جنسی خیلی مورد پژوهش نبوده که دلایل آن و مباحث اخلاقی این مسئله باشد برای وقتی دیگر. اما در مجموع باید گفت که در طی مراحل پیش نوازی و برقرای رابطه جنسی، اندام های جنسی زنان هم مانند آلت تناسلی در مردان پرخون میشود و حالت نعوظ پیدا میکند که باعث حساس شدن این منطقه و لذت بیشتر خانم از این رابطه می شود بنابراین دور از ذهن نیست که بگوییم کشیدن سیگاری که باعث تنگ شدن رگها می شود از جمله رگهای ناحیه تناسلی می تواند از جریان یافتن خون به این منطقه به طرز عادی جلوگیری کند و در نتیجه فرد لذت کافی از برقراری ارتباط جنسی اش نبرد.

 

برای خانمهایی که شنونده درگوشی ها هستند این نکته را هم اضافه کنم که ترک سیگار نه تنها میتواند اثر مثبتی بر روی لذت بردن شما از برقراری رابطه جنسی بگذارد بلکه اثرات مثبت دیگری هم دارد از جمله: از بوجود آمدن چین و چروک های زودرس بر روی پوستتان هم جلوگیری می کند که در دراز مدت کمک می کند که جذابیت ظاهریتان را هم حفظ کنید و خطر سرطان سینه را پایین می آورد.

 

در مورد خانمها بجز از موارد وابستگی که این مواد می توانند ایجاد کنند و خطرات جسمی که دارند. کسانی که قرص های ضدبارداری بخصوص از انواع ترکیبی مصرف میکنند نباید سیگاری باشند چون احتمال ایجاد آمبولی یا لخته های متحرک مرگبار بطرز قابل توجهی بالا می رود. در مجموع هرگز بدون مشورت با ماما یا پزشک قرص ضدبارداری نخورید مگر اینکه پزشک با توجه شرایط عمومی شما آن را برایتان مناسب بداند.

 

در مورد سیگار من فکر میکنم بهتر است بجای اینکه روی پاکت سیگار بنویسند "سیگار کشیدن شما را می کشد یا باعث سرطان می شود" باید بنویسند "سیگار کشیدن توانایی و لذت جنسی تان را می کشد" زیرا برخی از افراد بخصوص جوانترها، فکر می کنند رویین تن هستند و احتمال سرطان یا مرگ برایشان دور از ذهن است. در صورتی که اگر بدانند که با دست خودشان دارند توانایی و لذت جنسی شان را در معرض خطر قرار می دهند، ممکن است نخ بعدی را با تردید بیشتری روشن کنند.

 

توضیح کوتاهی هم در مورد ماریجوانا بدهم که پژوهش های زیادی بر رویش انجام شده. مصرف ماریجوانا در دراز مدت می تواند باعث عقیمی در مردان و ناباروری در زنان بشود بدلیل اینکه بر روی تولید هورمونها از جمله تولید هورمون تستوسترون یا هورمون مردانه تاثیر می گذارد. در مردان ممکن است باعث مشکلات نعوظ بشود و در خانمها هم باعث برهم خوردن سیکل یا چرخه عادت ماهانه بشود. همچنین مصرف این مواد در دراز مدت با دفعات بالا میتواند در طول زمان باعث کم انگیزگی و کم شدن میل جنسی بشود.

 

علاوه بر اثراتی که مصرف این مواد بر روی روان و جسم افراد دارند ناراحتی های دیگری هم ممکن است بر اثر مصرف انواع مواد یا مشروبات الکلی بوجود بیاید که ممکن است کمتر به آنها فکر کرده باشید. چند سالی است که قرصهایی برای انرژی زایی در تمام دنیا رایج شده که به Ecstasy اکس تی سی یا X T C و قرص های X هم معروف است و در کشورهای مختلف مورد استفاده افراد بخصوص جوانان قرار می گیرد.

 

اکثر این افراد برای اینکه در مهمانی ها یا شب زنده داری ها به اصطلاح کم نیاورند هر از گاهی از این قرص ها استفاده می کنند. این قرص ها از دسته محرکهای توهم زا یا hallucinogenic هستند که حالت هالوسینیشن یا توهم ایجاد می کنند. یعنی فرد تحت تاثیر آنها واقعیتهای دنیای اطراف را درست تشخیص نمی دهد. البته اثرات منفی این ماده بر روی افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد معتقد هستند که با مصرف این قرص ها لذت جنسی شان بیشتر می شود حتی اگر زمان برقراری رابطه شان کوتاه تر باشد.

 

واقعیت این است که لذت جنسی ای که این افراد تحت تاثیر اکس تجربه می کنند برابر لذتی است که در حالت عادی می برند اما چون از واقعیت فاصله دارند و دچار توهم هستند این لذت را بی قید و بند تجربه می کنند که همین باعث می شود فکر کنند لذتش بیشتر بوده است. خطر اصلی این است که افراد به مصرف این مواد برای لذت بردن عادت کنند و دیگر نتوانند از رابطه عادی لذت ببرند یا بترسند و اعتماد به نفس برای برقراری این ارتباط را در حالت عادی نداشته باشند.

 

در مجموع توصیه اکید این است که افراد این قرص ها را مصرف نکنند. برای افرادی هم که این کار را می کنند، نباید هرگز با الکل آن را همزمان مصرف کنند به دلیل اینکه الکل بر روی متابولسیم بدن تاثیر می گذارد و جذب مواد را در بدن تسریع می کند. معمولا اثر این قرصها از 4 تا 6 ساعت در بدن فرد میماند.

 

از عوارضی که این قرص ها دارند این است که افراد ممکن است دست به رفتارهای خطرناک بزنند مثلا با اولین کسی که می بینند رابطه پرخطر جنسی برقرار کنند و چون درست یادشان نمی آید که چکارکرده اند، لذت واقعی از این رابطه نمی برند و تنها یک صحنه و احساس مبهم یادشان می آید که غالبا فکر می کنند در آن موقع اگر هم مشکلی مثل انزال زودرس داشته اند حل شده در صورتی که این اصلا واقعیت ندارد.

 

یا ممکن است قربانی تجاوز جنسی شده یا به کسی تعرض جنسی کنند که پشیمانی بعدش سودی ندارد. مصرف این قرصها بسیار خطرناک است چون گذشته از مسئله رفتارهای پرخطر جنسی فرد ممکن است مثلا از پنجره به بیرون بپرد بدلیل اینکه فاصله پنجره تا زمین را خیلی کم ببیند و حوادث مرگبار دیگری از جمله رانندگی تحت تاثیر این قرص ها هم کم نیستند.

 

یکی از دلایل تصادفات ناشی از اکس به خاطر تاری دید ناشی از آن است. در ضمن این قرص ها باعث می شوند که فرد تصور کند که انرژی بی نهایت دارد بنابراین ممکن است ساعت ها برقصد یا فعالیت شدید داشته باشد بدون اینکه آب لازم را به بدنش برساند و چون اکثر افراد در مهمانی ها این ماده را مصرف می کنند به کم آبی بدنشان بی توجهی می کنند که ممکن است باعث شوک وی شده و در بعضی موارد بکشد.

 

علاوه بر آن با مصرف اکس املاح خون رقیق می شوند که منجر به ورم مغزی می گردد. برخی از عوارض مستقیم اکس روی مغز غیر قابل برگشت است و حتی یک بار استفاده از آن به قدرت حافظه و فکر کردن صدمه جدی می زند. در افرادی که مقدار زیاد الکل مصرف می کنند رفتارهای پرخطر جنسی به مراتب شایع تر از افراد دیگر است.

منظور من از رفتارهای پرخطر جنسی داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم، تعدد شرکای جنسی و برقراری رابطه با افراد پرخطر مانند روسپی ها یا معتادان تزریقی می باشد. این افراد به تعاقب این رفتارها خودشان را در معرض بیماریهای لاعلاجی مانند ایدز قرار می دهند.

 

ربط خوردن الکل و مصرف مواد در وقایع تجاوزهای جنسی (چه کسی که این کار را انجام می دهد و چه کسی که قربانی این عمل می شود) در گزارش ها به کرات آمده است. حاملگی های ناخواسته و بیماریهای مقاربتی در بین افرادی که از الکل استفاده می کنند بیشتر است.    در ضمن همیشه بخاطر داشته باشید که در جایی که نمی شناسید و از دست کسی که به او اطمینان کامل ندارید هرگز ماده مخدر و یا مشروب الکلی دریافت نکنید و مواظب نوشیدنی های خود باشید که موادی داخل آن نریخته باشند، بخصوص برای دختر خانم ها. کم نیستند مواردی که از تجاوزات جنسی و حتی قتل اینگونه افراد در مهمانی ها خبر داده اند.

 

پرسش و پاسخ های مطرح شده :

 

* آیا استفاده از داروهای آرام بخش مثل فلوکسیتین میتواند از شهوت من کم کند؟ من در موقعیت ازدواج نیستم و می خواهم این میل را کنترل کنم.

 

این داروها نقش اثبات شده ای در کم کردن شهوت جنسی ندارند. هرگز هم نباید بدون نظر پزشک مصرف شوند و صرفا برای افرادی که دچار اعتیاد جنسی هستند توصیه می شوند. شهوت و یا میل جنسی زیاد را در یک صورت می شود قطعا پایین آورد آن هم در صورت پایین آوردن هورمونهای مردانه از جمله تستسترون است. در این حالت فرد به زمان پیش از بلوغ برمی گردد و میل جنسی اش بشدت کم می شود اما این کار اصلا توصیه نمی شود برای اینکه به شدت خطرناک است چون تمام عملکرد بدن را مختل می کند.

 

این داروها غالبا برای افرادی تجویز می شوند که در مرحله تغییر جنسیت هستند. در مجموع برای کم کردن شهوت جنسی بهترین توصیه این است که وقت و فکرتان را به کارهای سازنده مثل ورزش، موسیقی و هنر و کارهایی از این دست مشغول کنید. با مصرف این مواد بدون نظر روانپزشک و بدون تشخیص قطعی اعتیاد جنسی، می توانید تعادل مغزتان را بر هم بزنید و در دراز مدت از عوارض جانبی آن رنج خواهید برد. در ضمن خود ارضایی به دفعاعت معقولانه که خودش باعث وسواس بیشتر فکری نشود هم می تواند برای به تعادل رساندن حس شهوت کارا باشد.

 

آیا استفاده از مواد بر روی جنین اثر میگذارد؟

 

بله. مصرف مواد مخدر بر روی کیفیت و تحرک اسپرم آقایان تاثیر منفی دارد و در هنگام بارداری هم اگر توسط خانم مصرف بشوند باعث کم شدن اکسیژن در خون جنین می شوند که بسته به کمی و زیادی درجه این کمبود، جنین می تواند دچار مشکلاتی از جمله تولد زودرس یا وزن کم، مشکلات تنفسی، عقب ماندگی های ذهنی و نقص سیستم ایمنی بدن و غیره بشود. در ضمن استعمال مواد مخدر در حضور خانم باردار هم می تواند اثرات مشابهی را بر روی جنین بگذارد چون در واقع مادر دود این مواد را استنشاق می کند. علاوه بر آن جنین مادرانی که خود معتاد به تریاک هستند، دچار اعتیاد دوران جنینی شده و معتاد به دنیا می آیند.

 

از دوستانم بسیار شنیده ام که مصرف شیره که از مشتقات تریاک است بر نیروی جنسی به طور محسوسی می افزاید، و علاوه بر اینکه میل جنسی را زیاد می کند انزال را هم به تاخیر می اندازد. تمام دوستانی که این تجربه را کرده اند متفق القول هستند بجز بنده که اصلا امتحان نکرده ام. نظر شما چیست؟

 

همانطوری که قبلا هم اشاره کردم، استفاده دراز مدت از شیره و تریاک خطر وابسته سازی شما را به این مواد به همراه دارد و در ضمن ممکن است از طریق کند کردن واکنش مغز و کم کردن حس لامسه مدت زمان نعوظ را طولانی تر کند. اما در دراز مدت اثرات جانبی چون کم شدن میل جنسی و وابسته شدن به این مواد را می تواند به همراه داشته باشد. در ضمن نه تنها شیره نمی تواند نیروی جنسی را افزایش دهد بلکه با کم کردن انرژی کلی بدن می تواند انرژی جنسی را به حدی پایین بیاورد که اصلا رمقی برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشید.

 

پس مصرف این مواد به اثر کوتاه مدت آن اصلا نمی ارزد. بهتر است یک راه اساسی برای رسیدن به زندگی جنسی که می خواهید را دنبال کنید نه راه هایی که عوارض جانبی به این جدی می تواند داشته باشند.

 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۰ اسفند۱۳۸۹ساعت 13:58 PM  توسط  گروه دانشجویان اتاق عمل  |